HISTORIE SE POSTUPNĚ DOPLŇUJE, NA ZÁKLADĚ INFORMACÍ Z KRONIKY A POSKYTNUTÝCH PŘÍSPĚVKŮ OBČANŮ. ZA SPOLUPRÁCI A TRPĚLIVOST DĚKUJEME.

Od roku 1997

Zvon

Díky úsilí brigádníků vzniklo uprostřed vsi prostranství s rekonstruovaným hasičským domem a novou zvonicí.  Devět měsíců probíhala mezi občany sbírka, vybralo se 11 420 Kč,  dárci získali slosovatelné poukázky a losem vybraný šťastlivec obdržel mobilní telefon.

Finančním darem přispěl na zvon také PhDr. Miroslav Sládek, předseda Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa. Dne 20. 9. 1997 předal vedení obce dvacetpět tisíc korun v pětitisícovkách. Od starosty obce pana Ladislava Čížka obdržel pan Sládek plaketu čestného občana obce Josefov.

Zvon váží 42 kg, autorkou zvonu je akademická sochařka Věra Kunčarová, na místo jej přivezl poník p. Belkové.  Svěcení zvonu se uskutečnilo dne 30. května 1998.  Úvodní slovo pronesl vikář sokolovského vikářství, pan páter Jiří Kopejsko. V obci se v tento den konaly tradiční fotbalový turnaj a kácení máje. Dne 18. července 1998  posvětil páter také obraz patrona hasičů sv. Floriana. Sv. Folrian nemá hasit jen oheň, ale i sváry, jak říká jedno pořekadlo: "Kde pálí ohně žár a vrzůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián". Ztvárnění sv. Floriána je připomínkou potřebné prevence proti zlobě, nelásce a nesvornosti. Jeho přímluva prý může hasit i oheň zloby.  Nezapomínejme, že toto hašení je stejně potřebné jako hašení požárů.  Nechť i Josefovským pomáhá sv. Florián.

Foto © Provincie kapucínů v ČR

Knihovna

V říjnu 1997 se sešlo 17 brigádníků, aby pomohli s výstavbou místní knihovny. Knihovna je dnes součástí budovy obecního úřadu. V září 2015 byla doplněna tzv. miniknihovnou.

Strom republiky

Dne 28. 10. 1998 v 15:00 h byla u příležitosti 80. výročí Dne vzniku samostatného československého státu zasazena u hasičského domu památná Lípa svobody.  Záštitu nad stromem převzal vlastivědný pracovník pan Václav Němec s přáním: "Přeji vám i té lípě šťastnou cestu do budoucnosti!"

Park novorozenců

Dne 8. listopadu 1998 byl založen výsadbou prvních 5 stromů tzv. Park novorozenců o rozloze 6.500 m2. Stalo se tradicí, že rodiče nově narozených dětí vysadí lípu za děvčátko a dub za chlapce. Stromy dostávají jména po miminkách, každé josefovské dítě tak zde má svůj strom. Pomník s pamětní deskou byl odhalen o dva roky později.

Josefovský kotel

Premiérový Josefovský kotel, diskusní pořad občanů obce s politiky, se uskutečnil dne 19. 1. 1999. V prvním kotli odpovídal na otázky občanů senátor JUDr. Jíří Vyvadil. O měsíc později byla pozvána Mgr. Miroslava Kurcová, vedoucí referátu sociálních věcí a zdravotnictví OKÚ. V březnu "zatopili" Josefovští novináři Sokolovského deníku p. B. Zemanovi.

Turnaj v karetní hře Lora

Lora je stará karetní německá hra, kterou hráli již původní obyvatelé Josefova v předválečném období.  Hráči v únoru 2002 oživili vzpomínky a o putovní pohár  si zasoutěžili jednotlivci i dvojičky.

Znak obce

Do tvorby návrhů znaku obce se  v roce 2002 zapojili také občané. Na základě rozhodnutí odborníků pro heraldiku byl schválen definitviní znak se 3 poli. První pole vyobrazuje zkřížené useknuté medvědí pracky (odvozeno z erbu rodu pánů z Hartenberga), v druhém poli je vyskakující zubr ze zlatou houžví v nozdrách (z pečetidla p. Josefa Auersberga), třetí pole ve spodní části obsahuje svazek obilných klasů připomínající zanikající zemědělství. Čtyři klasy symbolizují čtyři osady obce.

Referendum

Ve dnech 26.-27. 4. 2002 se v referendu rozhodovalo o nabídce na mimosoudní vyrovnání ve věci Josefovské hospody. Občané rozhodli prostřednictvím hlasování o nepokračování v soudním sporu a přistoupení na podmínky vymahatelské firmy, tedy zaplacení 350 000 Kč.

Prezentační den obce Josefov

Jako člen mikroregionu Svatavka (tvořen Svatavou, Krajkovou, Josefovem) jsme pořádali prezentaci obce.  Naši obec jsme představili v rámci tradičního Kácení máje. S letitou tradicí akce se přítomní občané seznámili prostřednictvím výstavy fotografií, následovala soutěž v pití metru piva, kterou vyhráli borci ze Svatavy. Za doprovodu skupiny Rebuz se tančilo do brzkých ranních hodin. V následující prezentační akce obce Svatavy jsme v soutěži tahání válce obsadili 3. a 4. místo, zvítězila Krajková.

V roce 2002 jsem konečně mohli zasadit v našem Sadu novorozenců lípu za první narozenou holčičku od roku 1998.

Dne 31. 8. 2015 proběhl první ročník soutěže Josefovské snadné prachy. Soutěžilo se v pojídání banánů, přetlačování v páce a oddělování bílků.

Při povodních na přelomu srpna a září nebyla obec postižena. Na pomoc v záplavových oblastech jsme uspořádali sbírku, vybralo se 27 750 Kč, obec vložila 22 250 Kč a redaktoři Sokolovského deníku 5 400 Kč. Vybranou částku předal starosta obce paní Josefě Ketkové, jejíž dům byl vážně velkou vodou poškozen.

1. září proběhlo tradiční loučení s prázdninami.

V noci z 25. na 26. 9. byl vyloupen trezor obecního úřadu, pachatel nebyl dopaden.

Dne 28. 9. 2002 se konala Václavská zábava spojená se soutěži v pití kefíru a pojídání knedlíků, josefovský borec jich spořádal 44 kousků.

Dne 5. 10. v lese při akci Hartenberském strašení čekalo na cca 200 dětí na cestách v lesích 20 strašidel.

V prosinci se 6. 12. v upravených místnostech školy na Hřebenech konala Mikulášská besídka, 13. 12. následovalo tradiční setkání důchodců se zastupitelstvem obce, na které se rovněž dostavil poslanec za KSČM pan Ing. Pavel Hojda.

Rozpočtové opatření č. 5

Detail Úřední deska