KALENDÁŔ

PlakátPravidla

POPLATKY

(Poplatky-pdf, Poplatky-doc)

Příspěvky můžete zasílat na e-mail: josefovske.listy@seznam.cz nebo předávat do schránky umístěné u obecního úřadu.

Uzávěrka příštího čísla bude 30.11.2019.

Jiří Šenkýř, Petr Pastier

DOPORUČUJEME NAVŠTÍVIT

HRAD HARTENBERG

Zdenka z Hartenberka

V čase husitských válek stál pán z Hartenberka na straně císaře a tak vytáhnul proti kališníkům. Z bojů se ale už nevrátil, zanechav na hradě sirotka, Zdeňku. Byla spanilá, ale zaslepená, stejně jako otec. Stalo se, že husité přitáhli pod hrad. Zeman z Boučí jí radil, ať se dá jako on ke kalichu. Husitský hejtman Petřík jí žádal, ať se mu vzdá, ona ale odmítla. Spíže naplněné masem, obilím a pivem ji posilovaly a tak dala obsadit hradby. Hejtman opakoval svoje výzvy, ale Zdeňka byla neústupná a vyzývala jej, ať zkusí hrad dobýt. Po neúspěšném dobývání se hejtman rozhodl, že je vyhladoví. Pár dní byl klid, ale když byla v komíně poslední uzená kýta, ukázala se na věži hrdá Zdeňka.

Vzkázala Petříkovi, že marně čeká na jejich smrt, a provokativně jim hodila poslední kýtu. Přesto ale chtěla zamezit prolévání krve, a proto jej vyzvala ke smíru, pokud nechá jí a její lidi z hradu odejít.

Petřík souhlasil, ale s tím, že ona jej musí na hradě očekávat. Obránci napakovaní šperky a zlatem opustili hrad, zatím co Zdeňka čekala v hradním sklepě.

Petřík vešel, ale ustrnul. Stála před ním bíle oděná hradní paní uprostřed sklepení s hořící loučí. Tou ukazovala na sud se střelným prachem.

V tu chvíli ale do sklepa dolehl shon a křik zpod hradeb. Do hradu totiž vpadla očekávaná pomoc. Pověst má i jiný konec, drsnému kališníkovi se sličná katolička zalíbila, a tak si jí odvedl a měl s ní spoustu dětí...Marek Dusil. Čerpáno z brožury :Václav Němec- Bylo-nebylo- Sokolov 1988

9. zasedání ZO Josefov

21.10.2019

ČIPOVÁNÍ PSŮ - Josefov

21. 10. 2019 - 16:00-17:30 hod.Cena za čip (včetně aplikace) je 300 Kč (200 Kč zaplatí majitel psa a 100 Kč přispívá obec).

10.10.2019 - 19.10.2019

Pozvánka 9.zasedání ZO

Detail Úřední deska

28.10.2019

Nabídka zájezdu občanům Josefova do Thermálních lázní Therme Erding u Mnichova,

OBEC JOSEFOV POŔÁDÁ ZÁJEZD. Největší aquapark v Evropě.