Spolek Hartenberg vznikl na sklonku roku 2008 jako podpůrné sdružení přátel hradu za účelem pomoci majiteli hradu  s nejedním úkolem.

Hlavním cílem spolku je  především záchrana, obnova a údržba území v okolí hradu Hartenberg, zámeckého parku, údolí Svatavy a Dolinského potoka - mapování, ochrana, obnova a údržba památek, důlních děl, krajinných a přírodních hodnot v daném území a vzdělávání.

Spolek  pořádá každoročně několik kulturních a společenských akcí  pro děti i dospělé. Některé akce mají nadregionální charakter.  Rozvíjí myšlenky dobrovolnictví a komunitní život. Každoročně organizuje mezinárodní dobrovolnické workcampy.

Od roku 2009 zaměstnává a zaučuje lidi se sociáními problémy.  Spolek založil stavební huť, která se věnuje řemeslným pracím potřebným při obnovách historických objektů. Několik obnov v regionu  úspěšně realizoval . Práce stavební huti Hartenberg můžete vidět kromě Hartenberku také třeba na Andělské Hoře, na tvrzi Pomezná, na kostele v Lestkově nebo na Hartenštějně. Záchranné, stavební práce na Hartenberku získali v roce 2016 nejvyšší ocenění NPÚ- Patrimonium pro futuro. V roce 2017 spolek prezentoval  způsob obnovy památky  na celosvětové OECD LEED konferenci  v Praze na pozvání Ministerstva pro místní rozvoj a také je účastníkem projektu Má vlast cestami proměn.

Nedávno spolek  inicioval také vznik sociálního podniku ESP Hartenberg( enviromentální sociální podnik) ,který se věnuje z velké části dřevovýrobě,ale i technickým službám a jeho cílem je vytvořit soběstačnou sociální firmu ,která je postavená na environmentálních principech.

Spolek sídlí na bývalé škole v Hřebenech nad hradem Hartenberg.

Martina Vavřínová