KALENDÁŔ

POPLATKY

místní poplatky na rok 2020

Příspěvky můžete zasílat na e-mail: josefovske.listy@seznam.cz nebo předávat do schránky umístěné u obecního úřadu.

Uzávěrka příštího čísla bude 4. 12. 2020.

Ing. Jiří Šenkýř

Plán obsazení KCJ

(průběžně aktualizováno)

POVODŇOVÝ HLÁSIČ

PŘÍSTUP NA POVODŇOVÝ HLÁSIČ OLOVÍ ZDE

Svatý Josef

Svatý Josef byl manžel Panny Marie, která porodila Ježíše Krista jako Božího Syna. Josef byl synem Jakoba z kmene Judy. Jeho památka se slaví v ČR a v celém katolickém světě 19. března.

Svatý Josef patří po Panně Mariinejuctívanějším světcům. Je mu zasvěceno mnoho chrámů,   jeho jméno patří mezi velmi rozšířené. Vše, co je známo o jeho životě je popsáno v evangeliích. Žil v 1. století. Pocházel z královského rodu Davidova, v té době zchudlého. Byl tesařem. Zasnoubil se s Marií a když se dozvěděl, že čeká dítě, chtěl ji potají propustit v obavě, aby ji nevystavil hanbě. Ve snu se mu však zjevil anděl a řekl mu :"Josefe, synu Davidův, neboj se přijmout Marii, svou manželku; neboť co v ní bylo počato, je z Ducha svatého. Porodí syna a dáš mu jméno Ježíš; neboť on vysvobodí lid z jeho hříchů." Když se Josef probudil, vzal Marii k sobě.

Při sčítání lidu za císaře Augusta musel i s Marií jít do Města Betléma, odkud pocházel jeho rod, aby se tam dal zapsat. V Betlémě se Marii narodil syn Ježíš. Po jeho narození byl Josef andělem vyzván, aby uprchl s Marií a dítětem do Egypta a zachránil se tak před Herodovým pronásledováním. Když Herodes zemřel, chtěli se vrátit zpátky, ale báli se Herodesova nástupce a na pokyn ve snu se usadili ve městě, zvaném Nazaret.

Podle legendy byl Josef o hodně starší než Marie, ale nemusí to být pravda, nikde v Bibli se o tom nepíše. Když bylo Ježíšovi 12 let, ztratil se rodičům v Jeruzalémě a ti ho hledali, až ho našli sedět v chrámě a rozmlouvat s kněžími. Poslední zmínka o Josefovi je, když Maria říká Ježíšovi :"Synu, co jsi nám to udělal ? Hle, tvůj otec a já jsme tě s úzkostí hledali." Ve vyprávění o svatbě v Káně Galilejské už o sv. Josefovi nic není. Při Kristově ukřižování jistě nebyl mezi živými, protože jinak by Pán Ježíš nesvěřoval Pannu Marii apoštolu Janovi.
Převzato